Dovolenka s obytným autom: Spoznajte jej výhody a zistite, či je pre vás vhodná

04.04.2022

Láka vás dovolenka na Slovensku či v zahraničí a chcete zažiť niečo nové? Vymeňte hotel za štyri kolesá spoznajte pocit absolútnej slobody, ktorý ponúka cestovanie obytným autom či karavanom. Zistite, či je pre vás takáto dovolenka vhodná a pripravte sa na dobrodružstvo, aké ste ešte nezažili.

Foto: Pexels

Ak ste ešte nikdy nestrávili aspoň pár dní na štyroch kolesách, potom sa iste pýtate, či je takýto typ dovolenky tým pravým pre vás a vašu rodinu. Dovolenka v obytnom aute prináša množstvo výhod, no vo viacerých ohľadoch je pomerne špecifická a odlišná od tej v apartmáne či v hoteli. 

Náš tip:

Ak stále váhate, či je dovolenka v karavane pre vás, požičajte si karavan či obytné auto len na pár dní a vyskúšajte si takéto cestovanie. 

V článku sa preto pozrieme na to, čím sa líši dovolenka v obytnom aute od klasickej dovolenky. Vďaka tomuto prehľadnému porovnaniu si budete vedieť odpovedať na otázku, či je cestovanie karavanom, vanom či  obytným autom tým pravým a jedinečným zážitkom, ktorý hľadáte.

Komfort v hoteli vs. sloboda na kolesách

Dovolenka v štvorhviezdičkovom hoteli je bezpochyby komfortným riešením, ktoré láka mladé páry, rodiny s deťmi aj cestovateľov na dôchodku. Pri predstave dovolenky strávenej v kempervane či v obytnom aute si mnohí predstavia stiesnený priestor a nepohodlné postele

Foto: Unsplash

Táto desivá predstava by zrejme vystrašila skúsených “hotelových” cestovateľov.

Moderné karavany a obytné dodávky však ponúkajú komfort a pohodlie, vďaka čomu si vašu dovolenku vychutnáte naplno. Je pravda, že budete mať k dispozícii iba malý priestor, no všade okolo vás bude nekonečná príroda.

Dovolenka v obytnom aute vám ponúkne množstvo nových zážitkov a neopakovateľných chvíľ na krásnych miestach.

Sloboda, ktorú vám cestovanie autom poskytne, je lákavá a oslobodzujúca. Vďaka tomu, že máte auto vždy pri sebe, nemusíte sa viazať na jeden hotel, ani hľadať možnosti dopravy. Ak budete chcete zmeniť miesto, jednoducho naštartujete. Ak sa vám nejaké miesto zapáči, zaparkujete a budete si vychutnávať krásne výhľady. 

Cena obytného auta vs. cena klasickej dovolenky

Je jasné, že prenájom menšej obytnej dodávky je výhodnejší, než štvorhviezdičkový hotel – a to platí najmä v prípade, že vás cestuje viac.

Ako je to však vtedy, ak si nepotrpíte na drahé ubytovanie a preferujete napríklad Airbnb?

Foto: Unsplash

V takomto prípade záleží na tom, do akej destinácie plánujete cestovať. Ceny za ubytovanie v Nórsku či vo Švajčiarsku sú mnohonásobne vyššie než u nás, a preto sa vám oplatí prenajať si obytné auto, ktorého cena je omnoho výhodnejšia.

Na čo si dať pred cestou pozor a čo nepodceniť?

Rozhodli ste sa, že výlet obytným autom vyskúšate? Potom pre vás máme zopár cenných rád, na ktoré by ste pred dovolenkou mali myslieť: 

  • Pred cestou si auto obhliadnite a vyskúšajte – zistite, ako má riešené postele, kúpeľňu a vetranie, aby vás na cestách nič neprekvapilo.
  • Všimnite si, či je dodávka na benzín alebo naftu a zistite, akú má spotrebu.
  • Pokúste sa vopred si naplánovať zastávky na ceste, aby vás večer nezaskočili plné kempy či chránené územia, v ktorých je zakázané parkovať.
  • Ak nechcete prespávať iba v klasických kempoch, vyskúšajte kempovanie na divoko, ktoré ponúkajú majitelia pozemkov.
  • Nezabudnite ani na poistenie – vopred si zistite, aké poistenie dodávka má a dopoistite si všetko potrebné.

Cestovanie s obytným autom je stále populárnejšie a vyhľadáva ho čoraz viac ľudí. Niet sa čomu čudovať – sloboda, voľnosť a nádherné výhľady na nedotknutú prírodu lákajú aktívnych cestovateľov aj romantikov, ktorí preferujú oddychové dovolenky. Neváhajte a vyskúšajte si dovolenku na štyroch kolesách aj vy. Veríme, že si ju zamilujete. 

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.