Takto si to užijete: Sprievodca cestovaním karavanom alebo obytným autom

07.04.2022

Plánujete svoju prvú dovolenku karavanom alebo obytným autom, no nadšenie sa mieša s pochybnosťami? Vieme, že prvej ceste v obytnom aute vždy predchádza množstvo otázok a starostí. Preto sme pre vás pripravili prehľadného sprievodcu, vďaka ktorému sa vyhnete nečakaným prekvapeniam a stresu.

Foto: Unsplash

Rady pred cestou obytným autom 

Vraví sa, že kto je pripravený, nie je prekvapený. Preto je najdôležitejšie, aby ste sa na svoju prvú cestu vyzbrojili nielen spoľahlivým autom, vybavením a doplnkami, ale aj informáciami. Zistite, ako sa pripraviť na dovolenku karavanom či obytným autom a na čo pred cestou nezabudnúť.

 • Prenájom karavanu alebo obytného auta – ako vybrať auto?

Pri výbere obytného auta je dôležité zohľadniť najmä počet osôb, ktoré budú cestovať a tiež to, kam plánujete s autom ísť.

Výhodou menšieho obytného auta je jednoduchá manipulácia, pohodlné parkovanie a nižšia spotreba. Naopak, veľké obytné auto poskytuje vyšší komfort, viac priestoru na spánok a dostatok úložných priestorov.

Náš tip:

Pred premiérou na cestách si vyskúšajte šoférovanie obytného auta nanečisto. Natrénujte si parkovanie, cúvanie a ďalšie manévre.

 • Zoznámenie s autom – čo si všimnúť?

Vopred si zistite, akú výbavu obytné auto má a aké doplnky si môžete prenajať (nosič na bicykle, strešný box či stan ). Od majiteľa zistite, kde sú úložné priestory, zásobník na vodu a tiež to, akým spôsobom sa voda vypúšťa a napúšťa. Urobte si prehľad o technických parametroch auta, aby vás v kempe nič neprekvapilo.

 • Odchod – čo si zbaliť a ako pripraviť auto?

Pred tým, ako otočíte kľúčom a zahájite dobrodružstvo, nezabudnite si zbaliť všetko potrebné, čo bežne využívate. Baľte sa však minimalisticky a neberte si zbytočnosti, ktoré vám budú zavadzať.

Foto: Unsplash

Na čo by ste okrem osobných vecí a oblečenia nemali zabudnúť?

 • Kuchyňa: Riad, príbor, vedro na vodu, utierky, servítky, trvanlivé potraviny, ...
 • Spálňa: Periny, vankúše, posteľná bielizeň, deky, ...
 • Kúpeľňa: Hygienické potreby, toaletný papier, uteráky, čistiace prostriedky, ...
 • Technické vybavenie: Kladivo, sekerka, nôž, lopatka, predlžovačka, hadica, ...
 • Ďalšie: Lieky, hry, kempingové stoličky a stôl, hojdacia sieť, šnúra na bielizeň, ...

Ak si k autu požičiate nosič na bicykle , môžete si na dovolenku vziať aj tie, vďaka čomu bude váš pobyt ešte zábavnejší.

Náš tip:

Existuje viacero spoľahlivých aplikácií, ktoré vám ukážu miesta na parkovanie, kempy aj zaujímavé miesta v okolí.

Keď budete mať všetko zbalené, môžete sa pustiť do prípravy auta. Skontroluje, či všetko funguje ako má a či v ňom niečo nechýba. Pred naštartovaním poriadne zavrite všetky okná, skrinky, sklopte poličky a upevnite všetko, čo by sa mohlo počas cesty hýbať, posunúť či spadnúť a ohroziť tak posádku.

3 tipy, ako si užiť cestu karavanom alebo obytným autom

 1. Majte plán

  Hoci je cesta obytným autom predovšetkým dobrodružstvo, aj takáto dovolenka by mala mať aspoň orientačný plán.

  Vopred si pozrite mapu lokality, ktorú chcete navštíviť, urobte si prehľad o kempoch, pozemkoch na parkovanie, benzínových pumpách či obchodoch, v ktorých môžete priebežne nakupovať. Dohodnite sa, čo by jednotliví dovolenkári chceli zažiť a vidieť, aby ste sa vyhli zbytočným konfliktom.

 2. Auto priebežne kontrolujte

  Pravidelne sledujte stav vody – dávajte pozor, aby ste jej nemali nedostatok a nezabúdajte vyprázdňovať odpadovú nádrž. Tú po vypustení nezabudnite zatvoriť. To isté platí o WC kazete, na ktorú sa často zabúda – po vyprázdnení ju vyčistite a doplňte chémiu. Pred odchodom z kempu vždy skontrolujte nájazdové kliny.

 3. Dodržujte odstup

  Po príchode do kempu nezabúdajte, že v ňom nie ste sami. Vždy parkujte tak, aby ste mali od ostatných karavanov a áut dostatočný odstup a dodržujte správny smer parkovania. Nikdy nezastavte tak, aby ste mali dvere oproti dverám vášho suseda – vďaka tomu budete mať dostatok súkromia. Myslite aj na dostatok miesta na rozloženie markízy a kempingového posedenia.

Chystáte sa na dovolenku obytným auto a máte množstvo pochybností? Držte sa našich rád a uvidíte, že si cestu užijete bez stresu a komplikácií. Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu plnú zábavy, relaxu a dobrodružstva.

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.